Pagina părinților

“Asociația de Părinți a Liceului Teoretic “Mihai Veliciu” Chișineu Criș”

A fost constituită legal în februarie 2014.
Este o asociație negunernamentală, non-profit, apolitică și independentă, înființată în temeiul OG nr. 26/2000.

Membrii fondatori ai asociației sunt:

• Guleș Lorena Flavia – președintele asociației
  • Stana Mihaela Karina – vicepreședintele asociației
  • Frătean Marius Octavian – secretar
  • Ardelean Florica Monica – trezorier
  • Brîndaș Floare – membru în consiliul director
  • Purcel Florin Claudiu – membru
  • Torsan Teodor – membru

Scopul asociației este reprezentat de interesele elevilor de la Liceul Teoretic “Mihai Veliciu” Chișineu Criș.

Asociația are următoarele obiective:

•  Modernizarea și intreținerea patrimoniului unității de învățământ, a bazei materiale și sportive;
  •  Acordarea de premii și burse elevilor;
  •  Sprijinirea financiară a unor activități extrașcolare;
  •  Acordarea de sprijin financiar sau material copiilor care provin din familii cu situație materială precară, precum și a acelora care se află temporar în situații dificile;
  •  Alte activități care privesc bunul mers al unității de învățământ sau care sunt aprobate de adunarea generală a părinților;
  •  Organizarea de cursuri, simpozioane, mese rotunde, spectacole artistice și concursuri pe diferite teme în scopul strângerii de fonduri în beneficiul elevilor de la Liceul Teoretic “Mihai Veliciu” Chișineu Criș;
  •  Organizarea de reuniuni, tabere, seminarii, excursii documentare și turistice, concursuri și jocuri distractive, manifestări culturale, cursuri de perfecționare, schimburi de experiență cu participare internă și internațional în beneficiul elevilor de la Liceul Teoretic “Mihai Veliciu” Chișineu Criș.

ASOCIAȚIA DE PĂRINȚI DE LA LICEUL TEORETIC “MIHAI VELICIU” CHIȘINEU CRIȘ
Adresa: str. Primăverii nr. 3-5, Chișineu Criș, jud. Arad, Cod poștal 315100
E-mail: asociatiadeparinti@yahoo.ro

Asociația de părinți este asociația tuturor părinților de la Liceul Teoretic “Mihai Veliciu”.

Este important să existe o colaborare bună între școală, copii, părinți.

Comoara cea mai de preț a părinților sunt copiii, ei sunt viitorul nostru, suntem mereu cu gândul la ei.

Asociația a fost înființată cu gândul de a ajuta legal școala copiilor noștri, în special pentru a aduna cei 2% din impozitul pe venit, suma ce poate fi redirecționată spre o societate non-profit.

Cum redirecţionezi 2% din impozitul pe venit?
1. Completează Formularul 230 (dacă în anul anterior ai avut venituri numai din salarii) sau Formularul 200 (dacă în anul anterior ai realizat şi alte venituri).
2. Depune formularul la Administraţia Financiară sau adu-l la Asociația de Părinți.

Precizări pentru 2%:
1. NU te costă nimic. În cazul în care nu redirecţionezi aceşti 2%, banii rămân statului.
2. Dacă doreşti să sprijini şi mai mult asociația noastră, poţi să strângi formulare de la colegii de serviciu, prieteni, familie etc.
3. Sumele individuale nu sunt mari, însă cumulate pot însemna mult pentru copii noștri.

Asociația de Părinți de la Liceul Teoretic “Mihai Veliciu” Chișineu Criș multumește tuturor celor care și-au dat acordul pentru direcționarea celor 2% către asociația noastră, tuturor celor care au contribuit la strângerea și depunerea declarațiilor D230 sau D200.

Ce a facut asociația de la înființare până în 30.01.2018:
Sponsorizare catre dl. profesor Octavian Preda și copiii care au luat locul I pe țară la concursul “Cu viața mea apăr viața”
Sponsorizare “Zilele Școlii”
Sponsorizarea concursului pe teme rutiere, organizat de Liceul Teoretic Mihai Veliciu
Cu ajutorul părinților din cls a VII-a A, prin asociație, s-a renovat Cabinetul de Religie din cadrul Liceului Teoretic “Mihai Veliciu”
Alte mici sponsorizări.