Mărtişorul – tradiţie şi simbol

Martie 2014

Elevii claselor pregătitoare şi ai claselor I-IV de la Liceul Teoretic,,Mihai Veliciu” Chişineu-Criş s-au întrecut în confecţionarea mărţişoarelor, acestea fiind expuse în holul şcolii. Această expoziție este deschisă timp de o săptămână şi face parte din proiectul înscris în CAERI al MEN ,,Mărtişorul – tradiţie şi simbol” pe care învăţătoarele CorneliaCristea, Dana Jivan şi Floare Moţ îl organizează ajungând acum la cea de-a VI-a ediţie.
Mărtişoarele şi felicitările sunt vândute cu preţul simbolic de 1 leu, iar baniisunt donaţi Fundaţiei ,,copii în siguranţă“ din oraş.
În acest an, ziua de 1 Martie a fost ,,îndulcită” de către eleva Popp Patricia, clasa a V-a A, care a confecţionat mărţişoare comestibile din marţipan.
La eveniment au participat şi directorul şcolii, prof. Cosmin Lipovanu, consilierul educativ, prof. Cristina Goldiş precum şi preşedinta Clubului pensionarilor, Csaki Georgeta care i-au felicitat pe copii pentru munca depusă.